Przeterminowane wierzytelności w kosztach podatkowych
16999
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16999,bridge-core-2.1.8,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-20.5.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Przeterminowane wierzytelności w kosztach podatkowych? Planowane zmiany

Projekt ustawy z dnia 14 września 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, przewiduje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z wierzytelności, które pozostają nieuregulowane, po upływie 120 dni licząc od terminu płatności. W sytuacji braku płatności za fakturę sprzedawca będzie miał zatem możliwość rozpoznania kosztu, a nabywca, który zalega z płatnością będzie zobowiązany do podniesienia swojej podstawy opodatkowania. Podobny mechanizm działa obecnie na gruncie przepisów VAT (tzw. ulga na złe długi).

 

W podatku dochodowym opodatkowanie odbywa się obecnie zgodnie z zasadą memoriału co oznacza, iż przychodem są kwoty należne, choćby faktycznie nie zostały otrzymane. Oznacza to, że przychód do opodatkowania powstaje niezależnie od faktu uregulowania płatności. Wprowadzenie możliwości rozpoznania kosztu z nieopłaconej faktury, bez konieczności gromadzenia dodatkowej dokumentacji (sądowa egzekucja) niewątpliwe przyniesie ulgę przedsiębiorcom borykającym się z przeterminowanymi płatnościami, a w dłuższej perspektywie być może będzie dyscyplinować tych którzy nie płacą, lub płacą z dużym opóźnieniem.

 

Przepisy dotyczące ulgi wejdą najprawdopodobniej od początku 2020 roku.

Firmy zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu – tel. 608 658 212  Biuro rachunkowe Wilanów