Kasa fiskalna online
16986
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16986,bridge-core-2.1.8,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-20.5.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Kasa fiskalna online. Już wkrótce.

W lipcu br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Określa szczegółowe wytyczne i parametry techniczne jakie muszą spełniać kasy fiskalne online. Obecnie używane kasy fiskalne mają być stopniowo zastępowane przez kasy nowego typu.

 

Kasy fiskalne online będą posiadały stałe połączenie z Internetem, co umożliwi przesyłanie paragonów i raportów do Centralnego Repozytorium Kas. Będą wyposażone w możliwość wygenerowania paragonu w formie elektronicznej. Dzięki temu Krajowa Administracja Podatkowa w zasadzie będzie dysponować bieżącą informacja o ewidencji sprzedaży danego podatnika. Na bieżąco będzie miała informacja o ewentualnym braku takiej sprzedaży.

 

W pierwszej kolejności kasy online będą musiały zostać wprowadzone przez podatników:

  1. świadczących usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów
  2. sprzedających benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych
  3. świadczących usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
  4. świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Czy obowiązkiem wymiany kas będą objęci wszyscy podatnicy ? Według projektu ewidencja sprzedaży przy użyciu starych kas będzie możliwa, ale tylko w sytuacji kiedy nie będzie na nich ewidencjonowana sprzedaż ww. towarów i usług.

 

Do wymiany zobligowani jednak będą ci podatnicy którzy posługują się kasą fiskalną z papierową kopią. Projekt zakłada całkowity brak możliwości wymiany w kasach tego typu pamięci fiskalnej np. na skutek zapełnienia lub uszkodzenia. W związku z tym podatnicy będą mieli do wyboru zakup kas z kopią w pamięci elektronicznej bądź nowy typ kas.

 

Kasy online będą musiały być podłączone do Internetu, co w przypadku niektórych przedsiębiorców będzie się wiązało z koniecznością podłączenia Internetu w miejscu prowadzenia działalności. Dostęp przez sieć teleinformatyczną nie zawsze będzie możliwy, zorganizowanie stałego połączenia nie zawsze jest łatwe. Wówczas podatnik będzie zobowiązany do uzyskania zgody naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie informacji w odstępach czasowych. W przypadku problemów przejściowych np. awarii sieci, podatnik nadal będzie zobligowany do użytkowania kas ale jednocześnie do zapewnienia połączenia niezwłocznie po usunięciu tymczasowej przyczyny.

 

Brak połączenia z Internetem czy awaria sieci nie będą zatem przeszkodą uniemożliwiająca wypełnienie obowiązków podatnika, czy też uniemożliwiająca mu prowadzenie sprzedaży. Po jej ustaniu konieczne będzie wywiązanie się z obowiązku dostarczenia danych z kasy online w terminie późniejszym.

 

Wraz z wprowadzeniem nowych kas fiskalnych wejdzie w życie nowa sankcja – za niewykonanie w terminie obowiązkowego przeglądu technicznego. Sankcja będzie dotyczyła każdego typu kas i będzie wymierzana decyzją naczelnika US, na podstawie braku zapisu w kasie lub zarejestrowania takiego zdarzenia w Centralnym Repozytorium Kas.

 

Według nowych przepisów, fakturę do paragonu będzie można wystawić, wyłącznie jeżeli paragon dokumentujący tę sprzedaż będzie zawierał numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku albo podatku od wartości dodanej.

 

Kiedy zmiany wejdą w życie? Nie można wykluczyć że zostaną uchwalone jeszcze w tym roku i zaczną obowiązywać od stycznia 2019r. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych usługami księgowymi do naszego biuro rachunkowego w Wilanowie