Hipotetyczne koszty finansowania w kosztach podatkowych
16996
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16996,bridge-core-2.1.8,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-20.5.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Hipotetyczne koszty finansowania w kosztach podatkowych? Planowane zmiany

W projekcie zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z sierpnia 2018r, przewidziano możliwość podwyższania kosztów uzyskania przychodów o odpowiednik kosztów finansowania dłużnego. Zwiększenie podatkowych korzyści z finansowania własnego ma stanowić zachętę dla spółek do zatrzymywania kapitału w jednostkach. Celem zmian będzie zatem promowanie samofinansowania.

 

W uzasadnieniu projektu wskazano iż celem tego rozwiązania jest eliminacja zróżnicowania skutków finansowania kapitałem własnym i obcym. Przewiduje się bowiem wprowadzenie możliwości podwyższania kosztów uzyskania przychodów o odpowiednik kosztów finansowania dłużnego, czyli odsetki jakie byłyby zapłacone w przypadku finansowania inwestycji kapitałem obcym. Projekt daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów hipotetycznych kosztów finansowania zewnętrznego, w sytuacji kiedy źródłem finansowania spółki są dopłaty wspólników lub zyski zatrzymane.

 

„Proponowane rozwiązanie prowadzi do wyrównania podatkowych uprawnień związanych z finansowaniem zewnętrznym w postaci pożyczki oraz z tworzeniem kapitałów samofinansowania.

 

Zrównanie to będzie pełne do kwoty zatrzymanego zysku (wniesionych dopłat), od których hipotetyczne odsetki – obliczone według stopy referencyjnej NBP powiększonej o 1 punkt procentowy – nie przekroczą kwoty 250 000 zł”. Powyżej tego limitu odsetki nie będą przysługiwały. Rozwiązanie to ma obowiązywać od 2020 roku, również w odniesieniu do zysku zatrzymanego za 2019r. Biuro rachunkowe w Wilanowie – tel. 608 658 212 – Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług księgowych